رای وحدت رویه در خصوص: بایگانی گواهی امضا و قید حدود اربعه در تنظیم اسناد

  1. خانه
  2. قوانین و بخشنامه ها
  3. رای وحدت رویه در خصوص: بایگانی گواهی امضا و قید حدود اربعه در تنظیم اسناد

بسمه تعالی

تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۴

شماره ۹۵۰۰۱/۲۹۳۲

دفتر اسناد رسمی شماره …

در اجرای شق ۲ ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعاتی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۵ / ۲۰۷۵۳۸ – ۱۰ / ۱۲ / ۹۵ اداره کل دفتر حقوقی و امور مجلس مورد تایید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهارنظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد آن ذیلاً ابلاغ می شود.

(۱) در خصوص سوال:

با توجه به رویه های مختلف دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت اسناد و املاک، اعلام نمایید آیا قید حدود اربعه در تنظیم اسناد ضروری است یا با ارجاع به مفاد صورتمجلس تفکیکی می توان سند تنظیم نمود؟

بحث و بررسی لازم بعمل آمد و بدین شرح اظهارنظر گردید:

با توجه به این که در موقع تنظيم سند رسمی حدود اربعه ملک از سامانه املاک فراخوانی و در بنچاق درج می شود بنابراین درج حدود اربعه در دفاتر دست نویس سردفتر ضرورتی ندارد


(۲) در خصوص سوال

نظر به این که به موجب ماده ۱۲ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی از فتوکپی اوراق گواهی امضا شده به هزینه متقاضی فتوکپی تهیه و نگهداری می گردد. با توجه به مقررات جدید ثبت آنی و وجود دستگاه اسکنر در دفاتر و همچنین دستورالعمل مربوط به امکان اسکن اوراق در دفاتر ازدواج و طلاق و سپس امحاء آن ها اعلام فرمائید آیا می توان به جای تهیه و نگهداری فتوکپی نسبت به اسکن اوراق گواهی امضا شده اقدام و سپس مبادرت به امحاء آن ها نمود؟

بحث و بررسی لازم بعمل آمد و بدین شرح اظهارنظر گردید:

نظر به این که عبارت (رونوشت، فتوکپی) در ماده ۱۲ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴ طریقت داشته و در حال حاضر با وجود اسكنر و امکان اسکن اوراق، مراد قانونگذار محقق گردیده و با توجه به بند ب ماده ۴۸ قانون برنامه پنجم توسعه کشور دایر بر اعتبار اسناد الکترونیکی و جایگزینی روش های بایگانی مکانیزه و اعتبار یکسان فتوکپی و اسکن، نگهداری اوراق گواهی امضاء در اسکنر و امحاء اورال سنتی مغایرتی با مقررات ندارد

محمد عظیمیان – نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران

در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط زیر این پست در قسمت دیدگاه ها بنویسید.
خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان داده خواهد شد.

برچسب ها

اشتراک گذاری این پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
14 + 3 =


سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
کلیشه جامع نمونه اسناد
انواع کامپیوتر و تجهیزات دفترخانه
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی
لیست کلیه دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور
تبلیغات دفترخانه ای
Search
Generic filters
فهرست