رای وحدت رویه شماره ۹۵۰۰۱/۳۲۰۴ کانون سردفتران و دفتریاران

  1. خانه
  2. قوانین و بخشنامه ها
  3. رای وحدت رویه شماره ۹۵۰۰۱/۳۲۰۴ کانون سردفتران و دفتریاران

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
شماره: ۹۵۰۰۱/۳۲۰۴

بسمه تعالی

دفتر اسناد رسمی شماره …

در اجرای شق ۲ ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعاتی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۵/۲۰۷۵۳۸ مورخ ۹۵/۱۰/۱۲ اداره کل دفتر حقوقی و امور مجلس مورد تایید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهارنظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد آن ذبلاً ابلاغ می شود.

(۱) در خصوص سوال:

چنانچه قرارداد رهنی مشارکت در دفتر اسناد رسمی الف تنظیم گردیده باشد. آیا قراردادهای فروش اقساطی، تمدید مدت، افزایش مبلغ و تعویض وثیقه نیز الزاماً می باید در همان دفتر تنظیم گردد؟

بحث و بررسی لازم بعمل آمد و بدین شرح اظهارنظر گردید:

نظر به این که مطابق ماده ۱۰۸ آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجراء در معاملات رهنی و یا با حق استرداد و وثائق حسن انجام خدمات، وثیقه یا تامین مورد معامله برای وام های دیگر بلامانع و لیکن معاملات اخیر می باید در همان دفترخانه تنظیم کننده سند مقدم واقع شود که مراد از معاملات بعدی رهن مکرر یا مازاد می باشد و تنظیم اسناد فروش اقساطی، افزایش مبلغ، افزایش مدت و تعویض وثیقه از شمول حکم ماده قانونی مرقوم خروج موضوعی دارند


(۲) در خصوص سوال

تنظیم سند وكالت نسبت به یک دستگاه اتومبیل تبعه ایران واقع در یکی از کشور های خارجی آیا مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال می باشد؟

بحث و بررسی لازم بعمل آمد و بدین شرح اظهارنظر گردید:

مطابق قسمت اخیر ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات نقل و انتقال انواع خودروی وارداتی، یک درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آنها تعیین گردیده است که با توجه به تعریف عناوين مذکور در ماده ۱۵ قانون، شرط تعلق مالیات نقل و انتقال به خودرو موجود در خارج از کشور متعلق به تبعه ایرانی، ورود آن به ایران است و بنابراین تنظیم سند وكالت فروش نسبت به خودرو مذکور قبل از ورود به ایران مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال نمی باشد

محمدعظیمیان – نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران

در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط زیر این پست در قسمت دیدگاه ها بنویسید.
خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان داده خواهد شد.

برچسب ها

اشتراک گذاری این پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
19 + 26 =


سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
کلیشه جامع نمونه اسناد
انواع کامپیوتر و تجهیزات دفترخانه
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی
لیست کلیه دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور
تبلیغات دفترخانه ای
Search
Generic filters
فهرست