آیا تنظیم سند اقرار وصول مهریه و ابرا ذمه مشمول پرداخت حق الثبت می باشد؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. قوانین و بخشنامه ها
  4. chevron_right
  5. آیا تنظیم سند اقرار وصول مهریه و ابرا ذمه مشمول پرداخت حق الثبت می باشد؟

آیا تنظیم سند اقرار وصول مهریه مشمول پرداخت حق الثبت می باشد؟

در اجرای شق ۲ ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۳ / ۵۶۷۸۱ مورخ ۹۳ / ۶ / ۹ رئیس گروه امور حقوقی سازمان ثبت مورد تأیید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهارنظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد آن ذیلا ابلاغ می شود:

با توجه به نسخ قانون راجع به ازدواج با تصویب قانون حمایت خانواده آیا تنظیم سند اقرار وصول مهریه مشمول پرداخت حق الثبت می باشد؟

هر چند قانون ازدواج مصوب ۱۳۱۰ / ۵ / ۲۲ از جمله ماده ۲ این قانون که عدم تعلق حق الثبت در ثبت نکاح و طلاق را تصریح نموده بود به موجب ماده ۵۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ / ۱۲ / ۱ نسخ گردیده است لكن قطع نظر از تعلق با عدم تعلق حق الثبت نسبت به ثبت نکاح و طلاق از آنجایی که اقرار به وصول مهریه و ابراء ذمه زوج از مهریه فرع بر اصل نکاح می باشد مطابق بند ۱۵۱ مجموعه بخشنامه های ثبتی و ماده ۱۲۴ اصلاحی قانون ثبت اسناد و املاک کشور و رأی وحدت رویه موضوع نامه شماره ۳۴ / ۱۹۸۷۹ مورخ ۱۳۸۶ / ۱۱ / ۲۹ اداره کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور لذا تنظیم این گونه اسناد مشمول پرداخت حق الثبت اسناد مالی نمی باشد، در نتیجه به تنظیم سند اقرار وصول مهریه حق الثبت اسناد غیر مالی نمی باشد، در نتیجه به تنظیم سند اقرار وصول مهریه حق الثبت اسناد غیر مالی تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
7 + 16 =


فهرست