بنچاق چیست؟ + عکس بنچاق نمونه قدیمی و جدید + توضیحات

 1. خانه
 2. آموزش
 3. بنچاق چیست؟ + عکس بنچاق نمونه قدیمی و جدید + توضیحات
بنچاق

بنچاق

بنچاق همان سند رسمی است که از دفترخانه به شما تحویل داده می شود.

بیشتر مردم سند رسمی ملک و آپارتمان را به عنوان بنچاق می شناسند. که پس از خرید و فروش ملک، دفترخانه، سند رسمی را تحویل خریدار می دهد که به آن بنچاق می گویند.

 • که باید ممهور به مهر و امضای سردفتر نیز باشد.

 

توجه داشته باشید که بنچاق با سند مالکیت تفاوت دارد.

برای مشاهده نمونه سند مالکیت (تکبرگی) اینجا کلیک کنید.

 

در گذشته بنچاق به برگه های بزرگ و مخصوص گفته می شد که متن سند روی آن نوشته می شد. جنس و نوع این برگه ها را سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعیین می کرد و به دفاتر اسناد رسمی تحویل می داد.

در حال حاظر در برگه های A4 معمولی که از همه لوازم التحریرها قابل دریافت است چاپ می شود.

در بنچاقهای جدید هیچ عبارت دست نویسی وجود ندارد و همه کلمات و اعداد باید به صورت چاپی باشد.

برای تصدیق اصالت بنچاقهای جدید کافی است شناسه یکتا و رمز تصدیق موجود را که در عکس زیر مشخص است در سایت سازمان ثبت به نشانی confirm.ssaa.ir وارد کنید و یا اینجا کلیک کنید.

 

 

نمونه

در زیر نمونه هایی از بنچاقهای قدیمی و جدید را برای درک بهتر این مطلب قرار داده ایم

نمونه قدیمی

نمونه جدید

در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط زیر این پست در قسمت دیدگاه ها بنویسید.
خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان داده خواهد شد.

اشتراک گذاری این پست

نوشته های مشابه

11 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کیوان
  2021/03/03 22:17

  باسلام.بنچاق اتومبیلم را دردفتر خانه ای درپل چوبی به نام جزایری سال۸۴ امضا کردم ولی حالا برای گرفتنش مراجعه کردم ودفتر بسته شده راهنمایی بفرمایید.ممنون

  پاسخ
  • سردبیر
   2021/03/04 17:24

   دفترخانه بسته نمی شود بلکه اسنادش به دفترخانه دیگری تحویل داده می شود.
   باید متوجه بشید که به کدام دفترخانه تحویل داده شده است

 • ناشناس
  2021/02/23 08:45

  سلام

  پدرم خانه را با صلح به نام دو فرزند پسرش یعنی من و برادر دیگر کرده بود بصورت نصف نصف (هر یک سه دانگ). برادر دیگرم سه دانگ را به برادر دیگرم فروخت و دیگر هیچ سهم و حق مالکیتی در این خانه پدری از ملک خانه ندارد. در مدارکم سندی که بالاش نوشته شده “سند قطعی غیر منقول” را دارم که وقتی شناسه برگه و رمز تصدیق را در https://confirm.ssaa.ir/ وارد می‌کنم هیچ اطلاعاتی پیدا نمی‌کند و می‌گوید اطلاعات غلط است. برگه دیگری دارم که در بالای برگه نوشته “سند اقرار نامه غیر مالی” (که اسم پدرم، من و برادر که دیگر صاحب و مالکیتی ندارد) در آن هست؛ ولی وقتی شناسه سند و رمز تصدیق این برگه را در https://confirm.ssaa.ir/ وارد می‌کنم شناسایی می‌کند و اطلاعات را می‌آورد.
  حالا سوالم این است که مگر بنچاق نباید با عبارت “سند قطعی غیر منقول” یا سند صلح غیر منقول” یا شبیه به این که عبارت “غیر منقول” در آن شناخته شود؟ ولی برگه پنچاق قدیمی که صلح بین پدر و ما بوده در سیستم وجود ندارد و برگه جدیدتر که بعدا بخاطر فروش سه دانگ برادرم به برادر دیگرم تنظیم شده در سیستم https://confirm.ssaa.ir/ وجود دارد؛ ولی این برگه که در سیستم هست با عنوان “سند اقرار نامه غیر مالی” در بالای برگه شناخته می‌شود که بنچاق نمی‌تواند باشد.
  حالا باید چکار کرد؟ باید به دفترخانه‌ای که خرید و فروش سه دانگ برادرم به برادر دیگر و انتقال سه دانگ از پدر به من صورت گرفته بروم و درخواست بنچاق با عنوان “سند قطعی غیر منقول” در بالای آن بکنم؟
  مدارک دیگرم و از جمله سند تک برگ (کادستری) را دارم و سند تک برگ (کادستری) هم در سازمان ثبت و اسناد کشور با مشخصات خودم درست و دقیق ثبت شده و کنترل کردم. ولی نگرانی من در حال حاضر بر سر بنچاق هست که به نظر ندارم و آن برگه قدیمی که نوشته “سند قطعی غیر منقول” در سیستم https://confirm.ssaa.ir/ نیست ولی کدهای شناسه سند و رمز تصدیق برگه “سند اقرار نامه غیر مالی” در سیستم https://confirm.ssaa.ir/ وجود دارد که اسم پدر و برادرم که دیگر هیچ مالکیت و حقی درباره خانه پدری ندارد در سیستم نشان داده می‌شود که به نظر نباید باشد.

  ممنون

  پاسخ
  • سردبیر
   2021/02/23 09:04

   سلام و درود
   اگر بنچاق شما بعد از تاریخ ۱۳۹۲/۰۶/۲۶ تنظیم شده باشد می توانید از وبسایت https://confirm.ssaa.ir/ استعلام نمایید. در غیر اینصورت و اگر بنچاق شما مربوط به قبل از ۱۳۹۲/۰۶/۲۶ باشد هیچ اطلاعاتی در خصوص بنچاق در این وبسایت به شما نمایش داده نمی شود و برای استعلام باید به دفترخانه مربوطه مراجعه کنید.
   اگر شما سند مالکیت تکبرگی (کاداستری) به نام خودتان دارید و شماره سند (بنچاق) دفترخانه در قسمت “مستندات مالکیت” در آن قید گردیده است جای هیچ نگرانی نیست.

 • علی شادنژاد
  2021/01/28 21:14

  سلام
  ۱- من سوالم این است که من میتوانم منزلم را در سند جدید به نام خانمم بزنم یا مثل فروختن به غیر محسوب می شود چون هیچگونه پولی بین من و ایشان رد و بدل نمی شود. فقط برای قدردانی می خواهم اینکار را انجام دهم.
  ۲- مخارج این تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگی را چرا نمی نویسید الاقل بنویسید که از مثلاً از ۱۶۰۰۰۰ تومان تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرج دارد. شما هر چه شفاف سازی بکنید به مردم کمک می کنید.

  پاسخ
 • […] کپی بنچاق (برای مشاهده نمونه بنچاق کلیک کنید) […]

  پاسخ
 • ناشناس
  2020/10/10 19:41

  سلام میشه عکس صفحات دیگر بنچاق رو بزارید

  پاسخ
  • سردبیر
   2020/12/26 15:59

   سلام
   شبیه به هم هستند تمام صفحات

 • ناشناس
  2020/05/11 11:33

  خیلی خوب ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
18 + 30 =


سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
کلیشه جامع نمونه اسناد
انواع کامپیوتر و تجهیزات دفترخانه
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی
لیست کلیه دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور
تبلیغات دفترخانه ای
Search
Generic filters
فهرست