همه چیز درباره طرح کاداستر (حد نگاری، محدوده بندی (نقشه برداری ثبتی))

 1. خانه
 2. آموزش
 3. همه چیز درباره طرح کاداستر (حد نگاری، محدوده بندی (نقشه برداری ثبتی))
طرح کاداستر

تعریف طرح کاداستر

طرح کاداستر چندسالی است که در ایران درحال انجام است.

کاداستر به زبان ساده یعنی آن نوع نقشه برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن، سند مالکیت صادر کرد.

نقشه کاداستر نقشه ای است که مرزها و مالکیت قطعات زمین را نشان می دهد.

بر روی اسناد مالکیت تکبرگی می توانید این نوع نقشه ها را مشاهده کنید.

عملیات تهیهٔ نقشه‌های حدنگاشتی (کاداسترال) را می‌توان در مراحل زیر خلاصه نمود:
 1. تهیه نقشه از تمام یا قسمتی از شهرها
 2. تهیه نقشه از روستاها
 3. تهیه نقشه از زمین‌ها و املاک در شهرها و روستاها
 4. تهیه نقشه از کشتزارها و چراگاه‌ها

تاریخچه

اولین شواهد استفاده از نقشه برداری کاداستر به دوران امپراطوری رم بر می گردد که امپراطوری برای بازپس گیری زمین های خود اقدام به تهیه نقشه کاداستر نمود.

این امر ابتدا برای تثبیت مالکیت خصوصی در اختلافات اراضی مورد توجه بود ولی در کوتاه مدت از آن به عنوان ابزاری برای ارزیابی دقیق تر مالیات از طرف دولت مورد استفاده قرار گرفت.

با توجه به اهمیت نقشه های کاداستر و اطمینان از صحت اجرا فرایند در اکثر کشور ها سازمان های متولی ثبت اسناد مالکیتی برای انجام صحیح فرایند ها، شیوه نامه های متعددی دارند که صرفا توصیه افراد آموزش دیده و تعیین صلاحیت شده قرار اجرا است.

و نقشه های تولید شده توسط این افراد ارزش حقوقی دارند و با سایر نقشه ها تولید شده در علوم ژئوماتیک از نظر اعتبار و سندیت متفاوت اند.

متولی این امر در ایران اداره کل کاداستر، زیر نظر سازمان ثبت اسناد واملاک کشور می باشند.

 

نحوه تهیه نقشه‌های ثبتی در ایران

 • در ایران تهیه نقشه‌های ثبتی بدین صورت می‌باشد
  • عملیات صحرایی که توسط گروه نقشه برداری انجام می‌شود.
  • عملیات کارتوگرافی که در دفاتر انجام می‌شود.
  • تأیـید نقشه‌های ثبتی بر عهده سازمان ثبت املاک می‌باشد.
  • نقشه‌های ثبتی عموماً در مقیاس‌های ۱/۵۰۰ و ۱/۱۰۰۰ ارائه می‌شود.
 • نقشه‌های ثبتی را می‌توان از راه‌های مختلف دیگر نیز تهیه نمود، از جمله
  • به‌وسیلهٔ عکس‌های هوایی و کارتوگرافی
  • توسط اسکنرهای لیزری و نرم‌افزارهای مربوط
  • به‌وسیلهٔ دوربین‌های عکاسی بسیار قوی و نرم‌افزارهای مربوط
  • به‌وسیلهٔ عکس‌های ماهواره‌ای و جُـز اینها

که تمامی روش‌های فوق برای عملیات با متراژ بالا به صرفه و هزینه‌بر می‌باشند.

ساده‌ترین و بهترین و دقیق ترین روش برای متراژهای نه‌چندان زیاد استفاده از دوربین‌های «توتال» و «جی‌پی‌اس»های دوفرکانسهٔ دقیق می‌باشد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد؛

سرعت در اجرای طرح کاداستر

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در قانون بودجه امسال (۱۳۹۹) برای اولین بار بودجه کاداستر مشخص شده است و اعتبارات کافی برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سید محمد هاشمی مقدم در مراسم تکریم مدیر کل سابق ثبت اسناد و املاک استان کرمان و معارفه مدیر کل جدید ثبت اسناد این استان با تاکید بر این مطلب که در سال جاری با الحاق تبصره ای به قانون بودجه اقدام مبتنی بر تامین اعتبار اجرای طرح کاداستر صورت پذیرفت گفت: ادارات کل ثبت اسناد و املاک استان ها با تعامل ادارات متولی امر زمین و مسکن می توانند در تعامل با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این طرح را به طور کامل اجرائی کنند که پس از اجرایی شدن آن بسیاری از مشکلات حقوقی کشور حل خواهد شد.

وی با اشاره به کمبود اعتبارات برای اجرای طرح کاداستر در گذشته، عنوان کرد: این مشکل در زمان کنونی با توجه به تلاش چشمگیر و جهادی ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حل شده است و امسال براساس مصوبه مجلس نیم درصد حق الثبت درآمدی خدمات ثبت به این کار اختصاص یافته ومی تواند راهگشا بوده و سازمان ثبت اسناد را از محدودیت دراجرای طرح کاداستر نجات دهد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر این مطلب که امسال مشکلی برای تامین بودجه اجرای طرح کاداستر وجود ندارد، تاکید کرد: طرح برون سپاری تهیه نقشه های کاداستر نیز به صورت پایلوت در چهار استان کشور اجرایی شده است که پس از آسیب شناسی در کل کشور به اجرا در خواهد آمد.

وی گفت: در راستای اجرای طرح کاداستر آمار خوبی در زمینه جانمایی نقشه ها وجود دارد اما باید توجه داشت که رسالت اصلی طرح کاداستر در مرحله تثبیت نقشه ها و صدور اسناد کاداستری است و این مهم باید مورد توجه ویژه استان ها قرار گیرد.

هاشمی مقدم افزود: برنامه این است که ظرف دو سال آینده با کمک نقشه برداران با تجربه، تامین بودجه و استفاده از توان نیروهای تخصصی طرح کاداستر بطور کامل اجرایی شود.

وی ضمن بیان این مطلب که مقدمات لازم برای حل مشکلات واحدهای اجرای اسنادرسمی با استفاده از ظرفیت بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه فراهم شده است، گفت: برای شناسایی مدیونین نیز سامانه جدیدی طراحی شده و به زودی مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به اخذ مجوز جذب ۳۰۰  نفر نیروی انسانی مورد نیاز سازمان ثبت اسناد در بخش های تخصصی سازمان طی سال جاری اشاره کرد و گفت: در سال آینده نیز نسبت به جذب نیروهای موردنیاز سازمان ثبت اسناد اقدام خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که در رابطه با دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق آسیب شناسی بسیار خوبی شده است، تاکید کرد: با توجه به اینکه فرایند اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی زمان بر بوده و باید در زمان خاص خود انجام شود،  با استفاده از قوانین موجود آسیب شناسی لازم درباره این دفاتر انجام شده و پیشنهادات اصلاحی لازم نیز ارائه شده است.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عنوان کرد: در حوزه دفاتر ازدواج نیز خلاء های بسیار زیادی وجود داشته که با تشکیل کارگروه تخصصی قوی، آسیب های موجود شناسایی شده و در آینده نزدیک حل خواهند شد.

وی در بخش ابتدایی سخنان خود از سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده لایق نظامی و الگوی کامل خدمتگزاری در نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: این شهید گرانقدر، تربیت یافته مکتب امام (ره) و مقام عظمای ولایت بوده و تمام وجود خود را وقف اسلام  و نظام کرده بود.

هاشمی مقدم، یاد و خاطره احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را نیز گرامی داشت و تاکید کرد: آن مرحوم در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوه قضاییه در کمال ابتکار و تدبیر تحولات بزرگی را به وجود آورد.

وی با اشاره به این مطلب که اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در دوره مدیریتی اخیر خود رونق داشته و سربلند بوده است، خاطرنشان کرد: در دوره جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از فرهیختگان قوه قضاییه منصوب شده است و تلاش دارد که برنامه های این سازمان منطبق بر برنامه های تحولی قوه قضاییه باشد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهارداشت: در دوره جدید مدیریت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تلاش شده که موارد باقی مانده و مواردی که به دلیل وجود موانعی اجرا نشده بود را با تمام وجود و با دقت و درایت به انجام برساند.

وی بیان داشت: امیدواریم رئیس کل دادگستری استان کرمان همچون گذشته با رهنمودهای خود باعث پیشرفت این مجموعه در دوران مدیریتی جدید نیز باشد.

هاشمی مقدم از دوران مدیریتی آقای طالبی زاده به نیکی نام برد و اظهار امیدواری کرد دوران مدیریت جدید نیز دورانی پر از پیشرفت برای اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان باشد.

در ابتدای این مراسم یدالله موحد رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه توسعه واحدهای ثبتی در شهرستان های محروم استان کرمان یک ضرورت است بیان داشت: شش شهرستان این استان با توجه به دارا بودن جمعیت قابل توجه، فاقد واحدهای ثبتی هستند و لازم است که با توجه به درخواست های مردم، مسئولان و به ویژه قضات، نسبت به راه اندازی واحدهای ثبتی این شهرستان ها اقدام لازم صورت گیرد.

موحد افزود: نبود واحدهای ثبتی در شهرستان های محروم استان مشکلاتی را برای مردم و قضات ایجاد و روند رسیدگی به پرونده های قضائی را طولانی می کند.

وی با اشاره به این مطلب که سازمان ثبت اسناد و املاک دستگاهی حاکمیتی است و رسالت اساسی آن ایجاد زیرساخت های مهم حقوقی برای کشور است، تاکید کرد: از جمله رسالت های مهم این سازمان، تثبیت مالکیت اراضی، مستندسازی مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به حقوق مالکانه مادی و معنوی و تنظیم و مستندسازی روابط و معاملات حقوقی جامعه است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اظهار داشت: چنانچه سازمان ثبت اسناد و املاک با پشتیبانی مناسب قوای سه گانه بتواند به رسالت های مهم خود جامه عمل پوشانده و قانون جامع حد نگار یا طرح کاداستر را به صورت کامل اجرایی کند، تحول بنیادین در نظام حقوقی و قضایی کشور رخ خواهد داد.

موحد ادامه داد: با اجرای کامل رسالت های سازمان ثبت اسناد و املاک در کشور از بروز بسیاری از دعاوی، جرائم و اختلافات پیشگیری شده و به میزان قابل توجهی از ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی جلوگیری می شود که کمک شایانی به کاهش اطاله دادرسی و اتقان آرای محاکم قضایی خواهد بود.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم احمد تویسرکانی، مشاور ریاست قوه قضاییه و ریاست سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ادامه داد: در دهه گذشته تحولات و پیشرفت های بزرگی در جهت شفاف سازی و سالم سازی فعالیت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به تغییر کارکرد سنتی سازمان ثبت اسناد به روش های مدرن، اظهار داشت: در حال حاضر تجهیز زیر ساخت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به فناوری های نوین اطلاعات انجام شده و روز آمدی لازم در این سازمان رخ داده و مردم شاهد بهره مندی کشور از این خدمات ارزشمند هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به توان و تجربیات مدیریتی ارزشمند ریاست سازمان ثبت اسناد کشور، جناب آقای دکتر خدائیان امید می رود که فرایندهای پیش روی این سازمان تکمیل شده و مردم در آینده نزدیک شاهد اجرای برنامه های تحولی فسادزدا در این سازمان باشند .

وی از خدمات رضا طالبی زاده مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک استان کرمان تقدیر کرد و گفت: در مدت مدیریت هشت ساله وی، اداره کل ثبت اسناد استان با کسب عناوین برتر در مولفه های مختلف در سطح ملی خوش درخشیده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: به عنوان نمونه سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان در تثبیت مالکیت اراضی دولتی و جلوگیری از زمین خواری، آرشیو الکترونیکی اسناد ثبتی و وصول مطالبات معوق بانکی اقدامات شایسته تقدیری داشته است.

رضا طالبی زاده مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک استان کرمان نیز در سخنانی گفت: استان کرمان در راستای اجرای طرح کاداستر موفقیت های بسیار خوبی داشته است.

وی سالم سازی نیروی انسانی فعال در زمینه ثبت اسناد و املاک را از اولویت های مورد نظر خود در زمان مدیریت بر اداره کل ثبت اسناد و املاک برشمرد و ادامه داد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در راستای اجرای قانون کاداستر موفق شده که از مجموع ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی ملی استان تا پایان سال ۹۷ میزان ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار را طی چهار سال تثبیت مالکیت کرده است.

وی ادامه داد: در راستای ایجاد آرشیو الکترونیک اسناد ثبتی نیز از مجموع ۳۰ میلیون برگ سند بیش از ۲۲ میلیون برگ سند اسکن و آرشیو الکترونیکی شده است.

وی تصریح کرد: در بخش بازرسی و حفاظت اطلاعات نیز  به صورت مستمر از دفاتر ثبت و اسناد رسمی بازرسی شده است.

مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک استان کرمان توسعه سامانه های نوین ارتباطی برای سرعت بخشی به خدمات رسانی به مردم و اعلام پاسخ استعلامات را از دیگر اقدامات انجام شده در سازمان ثبت اسناد و املاک استان کرمان برشمرد و گفت: در راستای توسه فضای فیزیکی واحدهای ثبتی، چهار ساختمان جدید نیز در استان کرمان احداث و راه اندازی شده است.

طالبی زاده  یادآور شد: واحدهای ثبتی در چهار شهرستان فهرج، ریگان، رودبار جنوب و عنبرآباد راه اندازی شده است.

در انتهای این مراسم علی محمودی مدیر کل جدید ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به اینکه در گام دوم انقلاب اسلامی قرار داریم گفت: در راستای توسعه ثبت رسمی و تثبیت مالکیت مردم و دولت با استفاده از فناوری های نوین سعی و برنامه ریزی خواهد شد اعتبار اسناد رسمی و متعاقب آن بهداشت قضائی نیز افزایش پیدا کند.

وی با شاره به اینکه استان کرمان یکی از قطب های کشاورزی استان است بیان داشت: اکثریت اراضی کشاورزی فاقد سند مالکیت می باشند که می توان با توجه به ظرفیت های قانونی و تفاهم نامه موجود با وزارت جهاد کشاورزی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اسناد مالکیت کشاورزان را صادر نمود.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به اینکه اسناد مالکیت کاداستری پشتوانه ای محکم برای اخذ تسهیلات بانکی می باشند بیان داشت: با توجه به اینکه در سال جهش تولید قرار داریم می توان زمینه ای فراهم نمود تا با صدور اسناد مالکیت کشاورزی جهشی در حرکت به سوی کشاورزی نوین و افزایش تولید محصولات کشاورزی برداشت.

در این آئین ضمن تقدیر از خدمات هشت ساله رضا طالبی زاده، مدیرکل سابق اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، علی محمودی به عنوان مدیرکل جدید این اداره کل منصوب شد.

تاریخ انتشار: ٢١ ارديبهشت ١٣٩٩

در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط زیر این پست در قسمت دیدگاه ها بنویسید.
خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان از طریق پیامک داده خواهد شد.

نوشته های مشابه

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • وحید
  2021/08/09 07:52

  سلام
  وقت بخیر
  یه سوال داشتم
  منزل پدری من در محدوده حرم مطهر امام رضا قرار دارد.
  حدوداً ۲۰ سال قبل قرار شد که ملک مذکور را به هتل تبدیل کنیم که بنا به هر علت میسر نشد.
  ولی ملزم به عقب نشینی شدیم که عقب نشینی را انجام دادیم اما بنا تغییر کاربری نداد.
  حالا الان که میخواهیم ملک را به فروش بگذاریم، میفرمایند که محدوده‌ای را که عقب نشینی کرده اید را دیوار کنید تا جزو ملک محسوب شود که هزینه خیلی زیادی را به ما تحمیل میکند.
  آیا راهی وجود دارد که بدون دیوار کشی بتوانیم محدوده عقب نشینی را تصاحب کرد.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سردبیر
   2021/08/09 09:04

   با سلام
   تخصص ما امور دفترخانه اسناد رسمی است.
   و در این مورد کمکی از دست ما ساخته نیست
   با وکیلی مجرب در این خصوص مشورت کنید

  • وحید
   2021/08/09 13:28

   ممنونم از پاسختون
   شاد باشید

  • سردبیر
   2021/08/11 15:15

   خواهش میکنم
   موفق باشید

 • مسعود
  2020/12/26 13:56

  engineermasoud59@gmail.com

  باسلام

  لطفا نحوه بازیابی رمز از سایت کاداستر را بفرمایید

  پاسخ
  • سردبیر
   2020/12/27 09:08

   با سلام
   ما اطلاعی از نحوه بازیابی رمز از سایت کاداستر نداریم
   لطفا با واحد مورد نظر مکاتبه بفرمایید

 • سردبیر
  2020/12/22 18:55

  طرح کاداستر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

instagram
سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
کلیشه جامع نمونه اسناد
مجموعه بخشنامه های ثبتی
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی
انواع کامپیوتر و تجهیزات دفترخانه
Search
Generic filters
فهرست