بررسی طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار در خصوص آزمون سردفتری و ماده ۶۹

  1. خانه
  2. خبرها و اطلاعیه ها
  3. بررسی طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار در خصوص آزمون سردفتری و ماده ۶۹
طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار

طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌ و کار

تقریباً از مهر ۱۳۹۳ بود که این طرح عنوان شد و از آن زمان مجلس در حال پیگیری آن است.

اما بالاخره در ۲۰ مهر ۱۴۰۰ این طرح با ۱۶۵ رای موافق تصویب شد.

ماده ۴ این طرح مربوط به دفاتر اسناد رسمی است.

ماده ۴ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌ و کار تصویب شد

ماده ۴ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار:

ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی (جدید): سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید.

داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می شوند.

هرگونه انتقال امتیاز موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده ۶۹ این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

تبصره: برای مشمولین بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۶-۱۴۰۰) مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی، نصاب مذکور در این ماده تا پایان دوره قانون مذکور حداقل شصت درصد (۶۰%) است.

 

و اما مِن بابِ مقایسه، ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی حال حاظر به شرح زیر است:

‌ماده ۵: پس از تصویب این قانون تأسیس دفترخانه با توجه به نیازمندی های هر محل تابع ضابطه زیر خواهد بود:

  • ‌در شهرها برای حداقل هر پانزده هزار نفر و حداکثر بیست هزار نفر با توجه به آمار و درآمد حاصل از حق ثبت معاملات یک دفترخانه.
  • ‌شهرها و بخشهایی که جمعیت آنها کمتر از پانزده هزار نفر باشد یک دفترخانه خواهد داشت.
  • ‌اجازه تجدید فعالیت دفترخانه‌ای که به علت انفصال دائم سردفتر تعطیل شده در حکم تأسیس دفترخانه جدید خواهد بود.
  • ‌همچنین است در مورد بازنشستگی و فوت سردفتر که پس از انقضای مدتهای مقرر در ماده ۶۹ این قانون در حال تعطیل باقی بماند.
    • ‌تبصره: پس از تعیین تعداد دفاتر اسناد رسمی هر محل به شرح این ماده هر گاه با توجه به میزان معاملات و درآمد دفاتر اسناد رسمی موجود و‌مقتضیات محلی افزایش تعداد دفاتر زائد بر حد نصاب مذکور ضروری تشخیص شود به پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تصویب وزارت‌دادگستری حداکثر تا دو دفترخانه می‌توان به دفاتر موجود در هر حوزه ثبتی با رعایت مقررات این قانون اضافه نمود.

 

ساعت ۱۰:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۰، عبدالرضا مصری (نایب رییس مجلس شورای اسلامی) که جانشین محمدباقر قالیباف برای اداره مجلس شده بود، ماده ۴ طرح مذکور را به رأی نمایندگان مجلس گذاشت و این ماده با موافقت ۱۶۵ نفر از ۲۱۰ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

این در حالی بود که تمامی پیشنهادات مربوط به اصل ماده ۴ در خصوص سردفترداران در نشست روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ صحن علنی مجلس رد شده بود.

محسن زنگنه (سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس) با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در جلسه روز ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ مجلس شورای اسلامی گفته بود:

“تمامی پیشنهادات مربوط به اصل ماده ۴ در خصوص سردفترداران در نشست روز یکشنبه صحن علنی مجلس رد شد و در جلسه بعدی کلیات این ماده به رای گذاشته خواهد شد و وارد بررسی ماده پنج خواهیم شد.”

لازم به یادآوری است که طرح مذکور پس از تصویب تمام مواد در مجلس، به شورای نگهبان برای بررسی انطباق یا عدم انطباق با شرع و قانون اساسی فرستاده می شود، که باید منتظر تایید شورای نگهبان برای تبدیل شدن این طرح به به قانون باشیم.

 

تاثیر تصویب این طرح در خرید و فروش و واگذاری امتیاز سردفتری موضوع ماده ۶۹

همانطور که در ماده ۴ این طرح عنوان شده، انتقال امتیاز موضوع ماده ۶۹ منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون است.

آزمونی که هرساله باید توسط سازمان سنجش برگزار شود و داوطلبان نیز باید حداقل ۷۰% امتیاز میانگین نمرات ۱% حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند تا به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی شوند.

یعنی واگذاری امتیاز سردفتری موضوع ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی برقرار است، و فقط یک مرحله به مراحل آن اضافه گردیده است.

که البته این موضوع باعث شده تعداد کمتری از افراد راغب به خرید امتیاز سردفتری باشند و از طرفی قیمت فروش و واگذاری امتیاز هم کاهش چشمگیری داشته.

جهت ثبت درخواست خرید و یا فروش امتیاز سردفتری اینجا کلیک کنید.

 

تاثیر تصویب این طرح در پذیرش سالانه سردفتر

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید.

به این معنی که حد نصابی که در ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی سابق درنظر گرفته شده بود برداشته خواهد شد و هر سال آزمون سردفتری برگزار خواهد شد.

شرط قبولی در این آزمون کسب حداقل هفتاد درصد (۷۰%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالاترین امتیاز است.

جهت مشاهده منابع و کل نمونه سوالات آزمون سردفتری اینجا کلیک کنید!

 

سازمان ثبت اسناد موظف به برگزاری سالانه آزمون سردفتری شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را موظف کردند هر ساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده ۴ طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار با ۱۶۵ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان مجلس با ۱۵۳ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن، تبصره این ماده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ارجاع دادند.

در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط زیر این پست در قسمت دیدگاه ها بنویسید.
خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان از طریق پیامک داده خواهد شد.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

instagram
سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
کلیشه جامع نمونه اسناد
مجموعه بخشنامه های ثبتی
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی
انواع کامپیوتر و تجهیزات دفترخانه
Search
Generic filters
فهرست