الزام به تعویض سند مالکیت دفترچه‌ای به تکبرگی برای دریافت خدمات ثبتی

به‌روزرسانی: ساعاتی پیش
2 دیدگاه

احتراما به پیوست نامه شماره 1402/106439 مورخه 1402/6/7 معاونت محترم امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر کان لم یکن شدن بخشنامه شماره 99/155257 – 1399/9/8 ارسال، و منبعد در اجرای تبصره ذیل ماده 11 قانون حدنگار ارائه هر گونه خدمات ثبتی به اشخاص منوط به تعویض اسناد مالکیت دفترچه‌ای است. لذا شایسته است به کلیه دفاتر اسناد رسمی و همکاران ثبتی جهت اجرا ابلاغ گردد.

غلامرضا کیانی | مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان فارس | شماره: 105/02/28103 | تاریخ: 1402/6/8


پیوست:

احتراما در اجرای تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون حدنگار و به منظور ارتقاء در ارایه خدمات الکترونیکی مفاد بخشنامه شماره 99/155257 – 1399/9/8 با موضوع رفع محدودیت در ارایه خدمات ثبتی نسبت به اسناد مالکیت دفترچه‌ای، با توجه به گذر از دوره کرونا، منبعد كان لم يكن تلقی و واحدهای ثبتی میبایست در چارچوب قوانین و مقررات به وظایف خود عمل نمایند.

صفدر کشاورز | معاون امور املاک و کاداستر | شماره: 1402/106439 مورخ 1402/06/07


پانوشت:

مقام معظم رهبری: یکی از کارهای متعارف قوه قضائیه همین قانونی است (قانون جامع حد نگار) که وضعیت مالکیت هر یک متر زمین را در شهرها و روستاها مشخص می‌کند و این باید دنبال شود و به نتیجه برسد.

ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور مصوب فروردین 1395: سازمان مکلف است ظرف مهلت پنج سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون کلیه اسناد مالکیت دفترچه‌ای را به اسناد مالکیت حدنگار تبدیل کند. برای این منظور کلیه دارندگان اسناد مالکیت دفترچه‌ای اعم از دستگاه‌ها و اشخاص خصوصی مکلفند در زمان‌بندی مشخصی که در هر منطقه به وسیله سازمان اعلام می‌شود؛ سند خود را به سازمان ارائه کنند.

 • تبصره:  پس از اتمام مهلت پنجساله مذکور ارائه هرگونه خدمات ثبتی به اشخاص منوط به تعویض اسناد مالکیت دفترچه‌ای می‌باشد.

بخشنامه شماره 99/155257 مورخ 1399/9/8: احتراماً پیوست تصویر نامه ۹۰۰۰/۵۰4۷4/۱۳۹۹/۱4۰-۹۹/۸/۲۷ معاون محترم سیاسی امنیتی دادستان کل کشور همراه با منضمات آن در خصوص تعویق در اجرای تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار ارسال، دستور فرمائید با توجه به شرایط فعلی کشور و گستردگی دامنه شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های جدی توسط ستاد ملی کرونا، به منظور پیشگیری از تجمع و مراجعات و تبعات ناشی از حضور دارندگان اسناد مالکیت دفترچه‌ای در دفاتر اسناد رسمی و واحدهای ثبتی جهت تعویض و نظر به دستور مرجع فضائی تا بهبود شرایط بهداشتی، چنانچه اشخاص با اسناد مالکیت دفترچه‌ای در صدد انجام معامله یا هرگونه اقدام ثبتی می‌باشند نسبت به انجام وظیفه اقدام و سپس نسبت به تعویض اسناد مالکیت به صورت غیر حضوری و ارسال سند مالکیت کاداستری به صورت پستی انجام گردد. ضمناً ترتیبی اتخاذ گردد تا از هرگونه تأخیر در خدمت رسانی، اجرای کاداستر و تجمع متقاضیان جلوگیری گردد. | سید صادق سعادتیان معاون امور املاک و کاداستر.

بیشتر بدانید:
سند تکبرگی
برای دوستانتان بفرستید:
↴ دیدگاه و نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

سوالات شما توسط مدیر سایت یا سایر کاربران پاسخ داده خواهد شد.

مطالب مرتبط
پیشنهاد ویژه

2 دیدگاه. Leave new

 • با سلام. برادر بزرگ بنده به بهانه ی وکالت دادن از طرف وراث دیگر برای گرفتن تراکتور، همه ی ما را به دفترخانه برد و سردفتر هم تنها این سوال را از مادرم پرسید که آیا برای گرفتن تراکتور توسط پسر بزرگ راضی هستید. بعد از مدتی معلوم شد که این کار برای تراکتور نبوده و دو سوم زمین های پدری مرحومم را بنام خودش زده. الان هر کاری میکنم به جایی نمیرسم و از آنجائیکه برادرم در تمامی دادگاه‌ها و ادارات دارای پارت ميباشد و حتی شکایت هم کردم و بجای اینکه رسیدگی کنند تازه برادرم مامور آورد محل کار من و بدهکار هم شدم. چرا من که حقم پایمال شده و پارتی ندارم باید جایی نباشه حق را به حقدار برساند و سردفتری که امانتدار مردم هست این گونه تخلف کند و کسی جلوی این تخلفات را نگیرد لطفا راهنمای کنید

  پاسخ
  • قبل از امضا باید مطالعه میکردید.
   اگر مادر سواد نداشته سردفتر باید معتمد میگرفته
   اگر معتمد نگرفته تخلف بوده

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سند تعهد پرداخت اقساط وام
نحوه ابطال سند مالكیت المثنی
keyboard_arrow_up