نحوه صدور سند مالکیت ورثه‌ای از طریق سامانه جامع املاک

مدير كل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک كشور: در رابطه با سؤالات و ابهامات مطرح شده مربوط به نحوه اقدام از طریق سامانه جامع املاک دستور فرمایید به شرح زیر اقدام گردد.

زمان تقریبی برای مطالعه: 2 دقیقه

به‌روزرسانی: ساعاتی پیش
مجموعه بخشنامه های ثبتی دفترخانه اسناد رسمی

نحوه اقدام از طریق سامانه جامع املاک

احتراماً، در رابطه با سؤالات و ابهامات مطرح شده مربوط به نحوه اقدام از طریق سامانه جامع املاک دستور فرمایید به شرح زیر اقدام گردد:

1. در رابطه با سهام عرصه و اعیان در مواردی که وراث درخواست صدور سند مالکیت سهم المثنی می‌نمایند و با این که سند مالکیت سهم الارثی برای وراث صادر شده و درخواست تعویض سند مالکیت را دارند، واحد ثبتی موظف است با ایجاد دسترسی از طریق اداره کل ثبت اسناد و املاک استان عبارت «استثناء» را حذف و در سند مالکیت جدید میزان سهم مالکین از عرصه و اعیان را به صورت متن سهم درج نموده و برای زوجه گواهی مالکیت صادر نماید.

  • حتماً بخوانید: رأي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري با موضوع ابطال این بند، از این لینک.

2. هرگاه مالکین در اجرای مقررات ماده ۱۰۵ آیین نامه قصد پرداخت بهای ثمن اعیانی را دارند پس از طی تشریفات قانونی سند مالکیت جدید با حذف موارد استثناء صادر و تسلیم خواهد شد.

3. چنانچه تقاضای صدور سند مالکیت سهم الارثى شود، لازم است برای زوجه مطابق گواهی انحصار وراثت گواهی بهای ثمن یا ربع عرصه و اعیان صادر و اسناد مالکیت سایر وراث را با تعیین سهام عرصه و اعیان صادر نمایند.

4. چنانچه اسناد مالکیت مالکین به صورت سهم الارثی صادر و تسلیم شده و در حال حاضر قصد انجام معامله را دارند، پاسخ استعلام مالکیت مالکین از طریق سامانه مطابق مقرّرات به دفترخانه ارسال و وضعیت ثبتی ثمن يا ربع اعیانی نیز جهت درج در سند انتقال به دفترخانه ارسال خواهد شد.

5. در رابطه با انتقالات اجرایی و انتقالات موضوع قانون تعیین تکلیف لازم است سردفتر بدواً اطلاعات مورد نياز را از واحد ثبتى اخذ، سپس از طريق سامانه املاك به صورت الكترونيكى استعلام نمايد.

6. در خصوص املاكى كه سند مالكيت آن به نام مورّث صادر شده، به دليل عدم امكان انتقال سيستمى ملك توسط ورثه، صدور سند مالكيت سهمى به نام ورّاث قبل از انتقال رسمى الزامى است.

7. در مواردى كه ملك به صورت سهمى است لازم است در ياسخ استعلام جزء وكل درج شود.

8. در خصوص املاكى كه مساحت مندرج در سند مالكيت با مساحت نقشه مطابقت ندارد تمهيدات لازم فراهم شده تا ارسال پاسخ استعلام توسط سامانه امكان پذير شود.

بخشنامه شماره 93/142904 مورخ 1393/09/08 مدير كل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک كشور

بیشتر بدانید:
ارثثمن اعیان
برای دوستانتان بفرستید:
↴ دیدگاه و نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

سوالات شما توسط مدیر سایت یا سایر کاربران پاسخ داده خواهد شد.

مطالب مرتبط
پیشنهاد ویژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ابطال بخشنامهٔ صدور سند مالکیت به استثنای ثمن اعیان
حق زوجه در ثمن اعیانی و تعیین ورثه پرداخت کننده
keyboard_arrow_up