رای وحدت رویه در خصوص تاثیر استعفا وکیل آخر در وکالت قبل از او

آرا وحدت رویه کانون سردفتران و دفتریاران

عدم تاثیر استعفای وکیل توکیلی دوم بر اعتبار وکیل اول

نظر به اینکه وکیل با استفاده از حق توكيل غير عموماً نسبت به انتخاب وکیل برای موکل اقدام می‌نماید و تا احراز دلیلی مبنی بر منع مداخله وکیل اول در مورد وکالت و همچنين امين تلقی شدن وکیل و نهایتاً تصریح موارد انقضاء وکالت در قانون مدنی، نمی‌توان اقدام وکیل را موثر ندانست و بنابر این با استعفای وکیل دوم انجام مورد وکالت توسط وکیل اول مغایرتی با مقررات ندارد.


متن بخشنامه:

قوه قضائیه – کانون سردفتران و دفتریاران | تاریخ: 1398/1/24 | شمار: 982001/202

بسمه تعالی

دفتر اسناد رسمی شماره………

در اجرای شق ۲ ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعاتی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره 97/251117 – 97/12/12 اداره کل امور اسناد مورد تأیید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهار نظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد آن ذیلاً ابلاغ می شود.

در خصوص سوال:

«وکالتنامه ای با حق توكيل غير تنظیم و وکیل با عنایت به تصریح حق توکیل، وکالت را به دیگری تفویض نموده است، اگر وکیل آخری از وکالت استعفا دهد، آیا وکیل قبلی حق انجام موضوع وکالت را دارد؟»

بحث و بررسی لازم به عمل آمد و بدین شرح اظهارنظر گردید:

نظر به اینکه وکیل با استفاده از حق توكيل غير عموماً نسبت به انتخاب وکیل برای موکل اقدام می نماید و تا احراز دلیلی مبنی بر منع مداخله وکیل اول در مورد وکالت و همچنين امين تلقی شدن وکیل و نهایتا تصریح موارد انقضاء وکالت در قانون مدنی، نمی توان اقدام وکیل را موثر ندانست و بنابر این با استعفای وکیل دوم انجام مورد وکالت توسط وکیل اول مغایرتی با مقررات ندارد.

محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران

عکس بخشنامه:

ردیف 254 مجموعه بخشنامه های ثبتی

برای دوستانتان بفرستید:
در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط در زیر این پست در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان از طریق پیامک داده خواهد شد.

کلیشه جامع نمونه اسناد
سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • فریده
    2023/08/27 16:33

    باسلام اگر این موضوع کاملابرعکس باشه چی؟یعنی وکیل اول استعفا بده ایا وکالت دوم همچنان اعتبار داره ووکیل دوم میتونه اختیاراتش رو داشته باشه؟ طبق نطریه مشورتی که وجود داره فوت وکیل اول تاثیری در وکالت سایر وکلای تفویضی نمیزاره این موضوع فوت رو میشه به استعفا هم سرایت داد؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

تلفن همراه

keyboard_arrow_up