رای وحدت رویه در خصوص ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی

آرا وحدت رویه کانون سردفتران و دفتریاران

رای وحدت رویه در خصوص ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی

در اجرای شق ۲ ماده 66 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۳ / ۰۶۷۸۱ مورخ ۹۳ / ۶ / ۹ رئیس گروه امور حقوقی سازمان ثبت مورد تأیید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهارنظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد آن ذی ابلاغ می شود:

با عنایت به ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی که مطابق آن در انتقال عین اراضی و املاک دفاتر صرفا مکلف به استعلام عدم بازداشت می باشند ولیکن ادارات ثبت اسناد و املاک ذیل پاسخ استعلامات، مواردی را قید می کنند که مورد سوال نبوده است، با توجه به این موارد الزامی است یا خیر؟

با توجه به این که به موجب قسمت اخیر ماده یک آیین نامه اجرایی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی تصریح گردیده پاسخ استعلام ثبت باید حاوی نام و مشخصات آخرین مالک، شماره، پلاک ثبتی، ثبت و صفحه دفتر املاک شماره چاپی سند مالکیت و بازداشت یا عدم بازداشت ملک مورد استعلام باشد و در صورتی که ملک در دفتر املاک ثبت نشده باشد اداره ثبت مکلف به اعلام وضعیت ثبتی ملک می باشد. لذا درج هر گونه مطلبی خارج از موارد یاد شده و با توجه به بند 322 مجموعه بخشنامه های ثبتی تکلیفی برای دفاتر اسناد رسمی ایجاد نمی نماید.

توجه: به موجب بخشنامه تنقیحی ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، این بخشنامه (ردیف 230 مجموعه بخشنامه های ثبتی) لغو گردیده است. (برای مشاهده کلیک کنید)

برای دوستانتان بفرستید:
در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط در زیر این پست در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان از طریق پیامک داده خواهد شد.

کلیشه جامع نمونه اسناد
سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • چوبکار
  2023/08/04 11:45

  باسلام لطفا راهنمایی بفرماید آیا دفاتر اسناد هنگام مراجعه افراد برای انتقال ملک مسکونی یا تجاری در محدوده شهری باید از شهرداری استعلام کنن یاخیر ؟اگر ملک پایانکار سال 66داشته باشه میتوان بدون استعلام انتقال داد .اگر ملک تخلف داشته باشه تکلیف چیست ؟سپاس

  پاسخ
  • سردبیر
   2023/08/07 09:51

   دفترخانه کاری به این موارد ندارد و فقط پایانکار دارای اعتبار برای دفترخانه ملاک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

تلفن همراه

keyboard_arrow_up