1. محضرچی
  2. »
  3. قوانین و مقررات دفترخانه
  4. »
  5. بخشنامه های ثبتی
  6. »
  7. رای وحدت رویه: عدم نیاز به گواهی مالیات بر ارث در انتقال اجرایی

رای وحدت رویه: عدم نیاز به گواهی مالیات بر ارث در انتقال اجرایی

6 دیدگاه
مروری بر مجموعه بخشنامه های ثبتی

در پاره ای از اسناد انتقال اجرایی محکوم له یا ذینفع از ارائه گواهی واریز مالیات بر ارث (مزایده اموال مورث) عاجز است. آیا تنظیم سند در این حالت بدون اخذ گواهی مربوطه منع قانونی دارد؟

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۹/۲۲

شماره: 96001/3310

بسمه تعالی

دفتر اسناد رسمی شماره …….

در اجرای شق ۲ ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعاتی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۶ / ۱۷۴۴۲۰ – ۹۶ / ۸ / ۳۰ اداره کل دفتر حقوقی و امور مجلس مورد تأیید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و با منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهار نظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد آن ذيلاً ابلاغ می شود.

در خصوص سوال:

در پاره ای از اسناد انتقال اجرایی محکوم له یا ذینفع از ارائه گواهی واریز مالیات بر ارث (مزایده اموال مورث) عاجز است آیا تنظیم سند در این حالت بدون اخذ گواهی مربوطه منع قانونی دارد؟

بحث و بررسی لازم بعمل آمد و بدین شرح اظهار نظر گردید:

با توجه به این که عدم تادیه دیون متوفی به استناد پرونده اجرایی محرز است، لذا به استناد بند ۲ ماده ۸۶۹ قانون مدنی، مال مورد مزایده که در سوابق ثبت به نام مدیون متوفی می باشد به مالکیت ورثه در نیامده است تا در قبال آن نیاز به ارائه گواهی مالیات بر ارث باشد، بنابراین آن میزان از ملک که به موجب سند انتقال اجرایی به بستانکار با برنده مزایده منتقل می شود مشمول قانون مالیات بر ارث نخواهد بود و نیاز به مطالبه گواهی مالیات بر ارث نمی باشد.

محمدرضا دشتی اردکانی – رئیس کانون سردفتران و دفتریاران

ردیف 242 مجموعه بخشنامه های ثبتی

در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط در زیر این پست در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان از طریق پیامک داده خواهد شد.

کلیشه جامع نمونه اسناد
سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی

نوشته های مشابه

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • ابوالفضل مبین
    2022/07/24 20:11

    با سلام و عرض ادب خدمت مجموعه ارزشمند محضرچی

    بنده از طریق مزایده قطعه زمین ی را از طریق اجرا دادگستری خریداری نمودم

    زمین مذکور با دعوا تقسیم ترکه توسط وراث و به علت غیر قابل تقسیم بودن به مزتیده رفته بود
    نهایتا با حکمی از طریق دادکاه به دفترخانه مراجعه نمودم ، ملک‌ مذکور به نام مادر ورثه بوده است که پس از فوت مادر، یکی دیگر از ورثه نیز فوت نموده و سهو الارثش به فرزندانش رسیده
    بنده مدارک انحصار وراثت مادر و فرزندش و واریز مالیاتی مادر را تهیه کردم اما فرزندش واریز مالیاتی ندارد
    سوال،
    آیا امکان انتقال سند بدون ارائه واریز مالیاتی فرزند که احدی از وراث بوده است را دارم ؟؟؟لطفا در صورت مثبت بودن پاسخ قانون با بخشنامه یا رای وحدت رویه مرتبط را هم درج نمایید
    با تشکر

    پاسخ
    • سردبیر
      2022/07/26 15:38

      پاسخ شما در متن بالا به طور واضح داده شده است

  • مریم عسگری
    2021/12/27 15:07

    سلام
    بعد ازفوت همسرم اقدام به مطالبه مهریه نمودم و ملکی را در مزایده به عنوان قسمتی از مهریه برداشتم و پیش نویس سند انتقال اجرایی برای دفترخانه دارم
    آیا باید مالیات برارث پرداخت کنم؟؟؟؟

    پاسخ
    • سردبیر
      2021/12/31 22:59

      اول طلب شما داده میشود و بعد مالیات

  • ملک پور
    2021/07/19 11:27

    سلام در تنظیم سند انتقال اجرائی ملک آیا اخذ انحصار وراثت ضرورت دارد ؟البته معامله در زمان حیات مالک صورت گرفته است

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.