رای وحدت رویه: استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر راجع به املاک دارای سند المثتی

آرا وحدت رویه کانون سردفتران و دفتریاران

استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر راجع به املاک دارای سند المثتی

در اجرای شق ۲ ماده 66 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۳ / ۵۶۷۸۱ مورخ ۹۳ / ۶ / ۹ رئیس گروه امور حقوقی سازمان ثبت مورد تأیید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهارنظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد أن ذیلا ابلاغ می شود.

با توجه به تکلیف مندرج در ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی مبنی بر ضرورت تطبیق سند با دفتر املاک و اعلام نام آخرین مالک توسط ادارات ثبت، آيا در خصوص اسناد مالکیت المثنی هنوز تکلیف دفاتر در استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر راجع به املاک دارای سند المثتی به قوت خود باقی است؟

مستنداً به ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی و ماده یک آیین نامه اجرایی آن دایر بر تطبيق سند با دفتر املاک و اعلام نام آخرین مالک و قید شماره چاپی سند در پاسخ استعلام ثبتی و با عنایت به ماده ۸ قانون مذکور مبنی بر لغو قوانین مغایر در حال حاضر تکلیفی در استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر ثبت شماره پلاک املاک المثنی متوجه دفاتر اسناد رسمی نمی باشد.

توجه: به موجب بخشنامه تنقیحی ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، این بخشنامه (ردیف 228 مجموعه بخشنامه های ثبتی) لغو گردیده است. (برای مشاهده کلیک کنید)

برای دوستانتان بفرستید:
در خصوص این مطلب، سوالات خود را فقط در زیر این پست در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

خیلی زود جواب شما در پاسخ به دیدگاهتان از طریق پیامک داده خواهد شد.

کلیشه جامع نمونه اسناد
سیر تا پیاز سیستم ثبت آنی
دانلود مستقیم اپلیکیشن اندروید محضرچی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

تلفن همراه

keyboard_arrow_up