رای وحدت رویه: استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر راجع به املاک دارای سند المثتی

به‌روزرسانی: ساعاتی پیش

استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر راجع به املاک دارای سند المثتی

در اجرای شق ۲ ماده 66 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، اینک موضوعی که در کمیسیون وحدت رویه مطرح و منجر به اظهار نظر گردیده و به موجب نامه شماره ۹۳ / ۵۶۷۸۱ مورخ ۹۳ / ۶ / ۹ رئیس گروه امور حقوقی سازمان ثبت مورد تأیید معاونین و مشاورین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفته و یا منصرف از نظر کمیسیون منجر به اظهارنظر گردیده است جهت اطلاع و رعایت مفاد أن ذیلا ابلاغ می شود.

با توجه به تکلیف مندرج در ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی مبنی بر ضرورت تطبیق سند با دفتر املاک و اعلام نام آخرین مالک توسط ادارات ثبت، آيا در خصوص اسناد مالکیت المثنی هنوز تکلیف دفاتر در استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر راجع به املاک دارای سند المثتی به قوت خود باقی است؟

مستنداً به ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی و ماده یک آیین نامه اجرایی آن دایر بر تطبيق سند با دفتر املاک و اعلام نام آخرین مالک و قید شماره چاپی سند در پاسخ استعلام ثبتی و با عنایت به ماده ۸ قانون مذکور مبنی بر لغو قوانین مغایر در حال حاضر تکلیفی در استعلام وضعیت ثبتی و نگهداری دفتر ثبت شماره پلاک املاک المثنی متوجه دفاتر اسناد رسمی نمی باشد.

توجه: به موجب بخشنامه تنقیحی ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، این بخشنامه (ردیف 228 مجموعه بخشنامه های ثبتی) لغو گردیده است. (برای مشاهده کلیک کنید)

بیشتر بدانید:
برای دوستانتان بفرستید:
↴ دیدگاه و نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

سوالات شما توسط مدیر سایت یا سایر کاربران پاسخ داده خواهد شد.

مطالب مرتبط
پیشنهاد ویژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نحوه انتقال سهم‌الارث زوجه در اموال غیرمنقول
رای وحدت رویه: تکلیف محاسبه کل بدهی بدهکار موضوع سند رهنی
keyboard_arrow_up