استعلام و اعتبار وکالت‌نامه‌های ابرازی در سامانه ثبت الکترونیک اسناد

بر اساس بخشنامه معاونت امور اسناد، سند وکالت مورد استناد قبل از تاریخ ۱۳۹۲/۶/۲۶ فقط از طریق سامانه ثبت الکترونیک اسناد قابل استعلام است و بعد از آن تصدیق اصالت اسناد در سایت سازمان امکان پذیر است. هیچ حکم یا تکلیف دیگری برای استعلام اسناد قبل از تاریخ صدور بخشنامه وجود ندارد و سردفتر بر اساس آن مکلف به احراز اصالت و اعتبار وکالت‌نامه‌های تنظیمی نیست.

به‌روزرسانی: ساعاتی پیش
نظریات مشورتی

سوال

نظر به بخشنامه معاون محترم امور اسناد سازمان ثبت جهت جلوگیری از هرگونه جعل و سو استفاده‌های احتمالی در هنگام تنظیم سند به استناد وکالت‌نامه‌های ابرازی، نحوه استعلام وکالت مورد استناد به اعتبار سامانه ثبت الكترونيك اسناد چگونه خواهد بود؟

جواب

با عنایت به بخشنامه شماره ۹۸/۲۱۴۵۱۵ مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶ معاونت محترم امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که مقرر داشته است:

چنانچه سند مورد وکالت مورد استناد قبل از تاریخ ۱۳۹۲/۶/۲۶ (راه اندازی سامانه ثبت الکترونیک اسناد) تنظیم شده باشد، بدوا اصالت و اعتبار سند وکالت مورد نظر را صرفا از طریق سامانه ثبت الکترونیک اسناد به صورت مکانیزه استعلام نمایند.

لازم به ذکر است که تصدیق اصالت اسناد تنظیمی بعد از تاریخ مذکور در سایت سازمان امکان پذیر می‌باشد و حکم یا تکلیف دیگری برای استعلام اسناد قبل از تاریخ صدور بخشنامه مزبور در راستای اعتبار وکالتنامه‌های تنظیمی برای دفاتر اسناد رسمی مقرر نگردیده است تا سردفتر بر اساس آن مکلف به احراز اصالت و اعتبار آن باشد.

نظریه مشورتی شماره ۱۱۷ کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران چاپ شده در ماهنامه شماره ۱۹۵ کانون، زمستان ۱۴۰۲

بیشتر بدانید:
اصالت و اعتبار وکالت‌نامه
برای دوستانتان بفرستید:
↴ دیدگاه و نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

سوالات شما توسط مدیر سایت یا سایر کاربران پاسخ داده خواهد شد.

مطالب مرتبط
پیشنهاد ویژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تأثیر ممنوع المعامله بودن وکیل بر انجام امور وکالت‌نامه
سردفتریِ دفتریاران شاغل بیش از پنجاه سال سن
keyboard_arrow_up